آموزش دوخت کت شلوار زنانه

میزان پارچه ی مورد نیاز برای شلوار به اندازه ی قد شلوار است. یعنی ابتدا قد شلوار را اندازه بگیرید. اگر بلندی دلخواه برای شلوار ۱۰۰ سانتی متر بود. ۱۱۰ سانتی متر پارچه تهیه کنید.   ۱۰ سانتی متر اضافی برای درز دوخت و کمر شلوار است. باید عرض پارچه ۱۵۰ باشد.

میزان پارچه مورد نیاز برای کت هم یک متر و نیم است که عرض آن هم باید ۱۵۰سانتی متر باشد.

سپس برای مدل سازی کت با ما همراه باشید…

این کت یقه انگلیسی است و بدون روی همگرد در قسمت جلوی کت. یعنی دکمه خور نیست. و یک برش عصایی از کارور دارد و یک برش شبیه کمربند در قسمت کمر. و شلوار هم راسته است.

طبق آموزش در لینک بالا  ابتدا الگوی بالاتنه ی جلو و پشت را بصورت زیر رسم کنید:

عدد یک متر خیاطی را روی سرشانه قرار داده و تا جایی که میخواهیید بلندی کت شما باشد، متر را پایین بیاورید و اندازه بدست آمده را روی الگو علامت بزنید. که در تصویر بالا قد و بلندی کت روی الگو با رنگ قرمز علامت زده شده.

سپس مثل تصویر زیر از خط کمر ۲ونیم سانتی متر بالا رفته و ۲ونیم سانتی نیز به پایین بروید. این اندازه مجموعا میشود ۵ سانتی متر که پهنای برش روی کمر کت است. میتوانید پهنای کمر را ۶ یا ۷ سانت نیز در نظر بگیرید. فقط باید پهنای در نظر گرفته را نظر کنید و نصف آن را از خط کمر بالا رفته و نصف آن را از خط کمر پایین بروید. سپس خطوط افقی آبی رنگ را روی الگو علامت بزنید.

طبق تصویر بالا از نوک سرشانه ی الگوی جلو روی حلقه آستین ، ۱۲ سانتی متر پایین آمده و بصورت هلال به نوک انتهای ساسون سرشانه وصل کنید. و از آنجا نیز یک خط مستقیم به پایین علامت بزنید.

سپس مثل تصویر زیر از خط لبه ی مرکز جلوی الگوی جلو، ۳ سانتی متر داخل رفته، و به خط آبی پر رنگ وصل کنید:

قسمت های اضافی الگو را قیچی بزنید و برشهای کت را از هم جدا جدا کنید:

سپس خط صافی را که از نوک انتهای ساسون سرشانه به پایین رسم کرده بودید را قیچی بزنید. و بعد ساسون سرشانه را ببندید و چسب بزنید:

حالا برش هلال از حلقه آستین را نیز قیچی کنید. تمام برش های قسمت جلو آماده شوند:

حالا برای طراحی الگوی یقه ی انگلیسی، تکه ی بالا- سمت راست در عکس بالا را که قسمت یقه ی لباس است را مثل عکس زیر روی یک کاغذ الگو یا روزنامه قرار دهید:

مثل تصویر بالا، ابتدا یک خط راست از انتهای سرشانه تا نوک تیز لبه ی جلوی الگو رسم کنید. سپس از همین جا خطی راست تا ابتدای سرشانه رسم نمایید. خط دوم از ابتدا و انتها کمی به بیرون امتداد پیداکند.

حالا مثل تصویر بالا، از روی خط قرمز و از کنار گردن، ۱ و نیم سانت پایین آمده و از آنجا یک خط راست به سمت چپ تا روی خط قرمز بعدی، رسم کنید. انتهای خط که با خط قرمز بعدی برخورد میکند، زاویه ی قائمه داشته باشد.

خط قرمزی که از بالا و پایین امتداد یافته، خط تقارت است. که در تصویر بالا میبینید که کاغذ از محل این خط تا خورده. شما نیز این خط تقارن را تا بزنید. و الگوی یقه ی طراحی شده را به سمت مقابل منتقل کنید. (رولت کنید)

حالا سرشانه ی پشت و جلو را کنار هم قرار دهید.

میبینید که طرح یقه به چه صورت مشخص شده، پهنای یقه ی پشت را ۷ سانتی متر در نظر بگیرید و یقه را طراحی کنید:

زاویه ی طراحی شده در تصویر زیر، یعنی دو خط کوچک مثلثی که با خودکار نشان داده میشود، ۳ سانتی متر هستند.

بعد از کامل شدن طراحی یقه ی انگلیسی، باید الگوی تکه ی پشت یقه انگلیسی را جدا کنیم. چون بصورت جدا برش میخورد و دوخته میشود.

باید مثل تصویر زیر با رولت کردت، دو تکه ی ستاره دار را روی یک کاغذ الگو یا روزنامه رسم کنید:

قسمتی از یقه ی انگلیسی پشت که با نوک خودکار نشان داده شده روی دولای بسته برش میخورد.

مسیر فلش قرمز هم روی یقه ی پشت انگلیسی در تصویر زید محل دوخت است که باید از داخل دوخته شود. و سپس برگردانده شود و لبه ی داخلی آن را به لبه ی یقه کت میدوزید.

بقیه ی تکه ها:

تکه های قسمت جلوی کت  از هر کدام دو بار برش میزنید.

الگوی پشت هم روی دولای باز یا بسته به دلخواه برش میخورد.

سپس تکه های الگو را مثل تصویر زیر کنار هم قرار داده و سجاف جلو را هم که با خط و نقطه چین بنفش نشان داده شده علامت بزنید. می توانید پهنای سجاف را ۷ سانتی متر در نظر بگیرید.

برای دوخت کت ابتدا تکه های یک ستاره ( ستاره سبز روی تصاویر ) را به همدیگر بدوزید. سپس آن را به تکه ی مربوط به کمر که دو ستاره دارد وصل کنید و بعد به تکه ی پایین قسمت جلو که سه ستاره دارد وصل نمایید. و بعد سجاف یقه را بدوزید. سپس سرشانه جلو و پشت را وصل کنید. چرخ نموده و اتو بزنید. سپس تکه ی پشت یقه ی انگلیسی را وصل نمایید. و بعد پهلو های جلو پشت را به همدیگر وصل نمایید.


پیشنهاد می کنیم ... lemoo-095 lemoo.ir-manto images
admin ۲۹ / ۱۱ / ۱۳۹۵ بدون دیدگاه مشاهده : 295 بار

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)