آموزش دوخت کت دامن مجلسی شیک دخترانه

خب برای رسم این مدل کت چند نکته را اول بگم. این کت دکمه خور نیست. و لبه های کت تا وسط جلو به همدیگه میرسن اما روی هم نمیان. و شاید قشنگی این مدل هم به همین ویژگی باشه که با یک تاپ ساده باید پوشیدش.

kolab-00

آموزش دوخت کت دامن مجلسی شیک دخترانه

یقه کت انگلیسی هست. و دو تا برش روی کت وجود داره. یکی افقی روی کمر و یکی هم برش عصایی که از حلقه آستین شروع میشه.

یک جیب نما هم داره که توی تصویر می بینید.

نکته ی آخرش هم چین روی سرشانه کت هستش. که از جلو تا پشت روی لبه ی حلقه آستین بالاتنه دوخته شده و لبه ی چین ها اومدن روی کاپ آستین.

شما ابتدا اندازه‌هایتان را دقیق بگیرید.سپس الگوی اولیه ی جلو و پشت لباس تان را بکشید.

الگوسازی این مدل:

آموزش-خیاطی-الگوی-کت-مجلسی-دخترانه-233x300

بعد از رسم الگوی بالاتنه ی جلو، تغییراتی که در تصویر بالا قابل مشاهده است را روی الگو اجرا می کنیم:

اول برای بلندی قد کت همون طور که در تصویر می بینید. دو خط سبز رنگی که سمت چپ الگو هستند و با دو خط کوتاه قرمز رنگ علامت زده شده اند، با هم مساوی هستند.

یعنی فاصله ی زیر بغل کت تا خط کمر هر چقدر بود، به همان اندازه از خط کمر پایین بیایید و این محل را به عنوان قد کت در نظر بگیرید.

سپس از خط وسط جلوی الگو ، ۴ سانتی متر داخل رفته، و ۵ سانت پایین بیایید که روی تصویر نقطه ی C نامگذاری شده . نقطه ی C را به نقطه ی A وصل کنید.

آموزش دوخت کت دامن

از خط سینه در وسط جلوی الگو، ۳ الی ۵ سانت پایین بیایید و یک خط صاف از اینجا به نقطه C وصل کنید.

حالا با خط کش فاصله ی A تا B  را اندازه بگیرید، به همان اندازه از نقطه ی C  بالا برید و نقطه ی D را علامت بزنید. یعنی خط A-C موازی هست با خط B-D .  خط B-D همان خط افقی است که روی کمر کت برش می خورد.

حالا از نوک سرشانه ۱۰ سانتی متر پایین آمده و بصورت هلال به انتهای ساسون سرشانه وصل کنید. سپس خط B-D را نصف کرده و از وسط این خط ، خطی صاف رسم کنید به انتهای ساسون سرشانه.

حالا تکه های الگو را باید برش بزنید و از هم جدا کنید. که در زیر قابل مشاهده است:

آموزش-الگوی-کت-مجلسی-دخترانه-233x300

ساسون  سرشانه را هم وسطش را قیچی کنید و دو لبه ی خط ساسون سرشانه را به هم چسبانید.

این هم تکه های جدا شده:

آموزش-خیاطی-الگوی-کت-مجلسی-کولاب-234x300

تکه پایینی و تکه ی سمت چپی هر کدام جداگانه روی دولای باز پارچه برش می خوردند. (پارچه را طوری دولا تا بزنید که روی پارچه به روی پارچه باشد)

و اما تکه ی سمت راستی، را مثل تصویر بالا طراحی کنید. یعنی از کنار گردن یک سانت داخل رفته و یک خط صاف از آنجا به محل بازی یقه رسم کنید. این خط همان خط تای یقه روی لباس است.

حالا هلال یقه را به سه قسمت تقسیم کرده و از یک سوم بالایی مستقیم خط بکشید تا گوشه ی نوک تیز سمت چپ الگو (خط حلقه آستین) سپس از این نقطه هم مستقیم وصل کنید به نقطه ی بازی یقه (خط قرمز) حالا گوشه ی یقه را هلال طراحی کنید.

آموزش-خیاطی-الگوی-کت-مجلسی-کولاب-265x300

فلش داخل تصویر یعنی پهنای یقه را تقسیم بر سه کنید. از یک سوم بالایی بصورت هلال وصل کنید به نوک سرشانه.

آنجایی از تصویر که داخلش را قرمز کرده ام را روی یک کاغذ دیگر رولت کنید. ( یعنی دقیقا همان محل قرمز را روی یک کاغذ دیگر کپی کنید)

سپس خط تای یقه را به پشت تا بزنید و با رولت خیاطی و یا نوک سوزن ، طرح یقه را رولت کنید:

آموزش-خیاطی-سایت کولاب-الگوی-کت-مجلسی-دخترانه-2-230x300

در تصویر بالا می بینید که بعد از باز کردن خط تا، یقه به سمت دیگر تصویر رولت شده است. که با خط قرمز مشخص شده.

اگر روی تصویر کلیک کنید و آن را سایز اصلی ببینید، دو تا دور الگو را با اعداد ۱ تا ۸ علامت زده ام. دور الگو را قیچی کنید. این الگو روی دولای باز برش میخوره.

حالا تکه ی قرمز رنگ را که روی کاغذی دیگر کپی کردید، به محل سرشانه الگوی پشت لباس بچسبانید. (سرشانه ی تکه ی قرمز به سرشانه ی بالاتنه ی پشت)

یقه را مثل تصویر روی بالاتنه ی پشت امتداد داده و طراحی کنید. سپس کل یقه را (آنچه روی الگوی پشت هست و نیز تکه ی قرمز را) روی کاغذی دیگر کپی کنید. که در سمت راست مشاهده میشود.

جایی که فلش قرمز زدم، روی دولای بسته برش می خورده. باید دو تا از این الگو روی دولای بسته برش بزنید. لایی بزنید و قسمت هلال بالای آن را چرخ کنید و قسمت یقه را به کت وصل کنید.

حالا با توجه به تصویر زیر تکه های لباس را به هم بدوزید

.آموزش-الگوی-کت-مجلسی-دخترانه-233x300

سجاف جلوی کت را هم روی تصویر زیر نشون دادم:

الگوی-کت-مجلسی-181x300

برای چین روی سرشانه ها هم مسیر خط زرد را در تصویر زیر مجموعا اندازه بگیرید، و مستطیلی به طول دو برابر خطوط زرد و عرض ۱۰ سانتی متر برش بزنید.

از عرض آن را دو لا تا بزنید. که عرضش نصف شود. لبه ی دولای بسته به سمت بیرون لباس قرار میگیرد و  لبه ی دولای باز را چین بدهید روی همان محل خطوط زرد در تصویر بدوزید.

نکته: زمان دوخت این چین روی سرشانه دقیقا بعد از چرخ کاری سرشانه ها است.

کت-مجلسی-140x300

آموزش دوخت دامن
دامن پرچین با آستر پفی ، در اصل ، دو دامن کامل است ، یکی بر روی دیگری ، که در کمر به هم متصل می شوند . لایه آستر پفی شبیه به زیر پیراهنی  یا  زیر پوش زنانه است که به عنوان نگهدارنده لایه خارجی ، همان دامن اصلی ، در یک حالت باز و گسترده ( پهن شده ) عمل می کند .بخش ۱ : دامن کامل :
مرحله ۱ : پارچه دامنی را تهیه کنید . از خط کمر ، قد مورد نظر دامن را اندازه بگیرید . برای درز و لبه به این عدد ،  ۱ اینچ ( هر اینچ۲٫۵۴ سانتی متر) اضافه کنید . پارچه دامنی را بر اساس اندازه های خودتان برش بزنید .مرحله ۲ :خط برش پایین دامن به اندازه کمتر از یک چهارم اینچ ، تا کرده و با اتو پرس کنید . پارچه را مجددا به زیر برگردانید و خط اتو را سنجاق کنید و کوک بخیه بزنید .مرحله ۳ : نوار کمر را برش بزنید ، دور کفل را در پهن ترین نقطه اندازه بگیرید . این عدد را دو برابر کنید . یک نوار به پهنای ۸ اینچ از پارچه دامنی را بر اساس اندازه های خودتان ببرید و آن را کنار بگذارید .مرحله ۴ : برای ایجاد چین دامن ، طول پارچه را به ۴ قسمت مساوی تقسیم کرده و با سنجاق علامت بگذارید . نزدیک به لبه حاشیه دامن دو ردیف کوک موقتی بزنید به طوریکه این کوک ها در نقاط یک چهارم قطع شوند .مرحله ۵ : نوار کمر و قسمت چین دار دامن را به هم وصل کنید . نقاط یک چهارم را روی نوار کمر علامت زده و آنها را با نقاط یک چهارم دامن هم تراز کنید . از سمت راست هر دو ،  نوار کمر را به دامن سنجاق کنید . نخ های انتهایی کوک ها را برای چین دادن به دامن بکشید . چین ها  باید در امتداد طول دامن به یک اندازه پراکنده شده باشند . دامن را به نوار کمر سنجاق کنید کوک بخیه بزنید و درز را به سمت نوار کمر اتو بزنید .مرحله ۶ : درزها را روی هم بگذارید . لبه های کناری دامن را کوک بخیه بزنید ،  (رو به رو ) به هم دوخته می شوند و در جایی که دامن و نوار کمر به هم می رسد بخیه را متوقف کنید . درزها را به وسیله اتو باز کنید .
بخش ۲ : آستری پفی :
مرحله ۱ : برای تعیین قد دامن  ، اندازه از کمر تا قد دامن مورد نظر که برای دامن چین دار استفاده کردید ، را منهای ۲ اینچ در نظر بگیرید . این قد آستر پفی شما خواهد بود .مرحله ۲ : پارچه آستری را بر اساس این اندازه ببرید .مرحله ۳ : برای چین دادن قسمت بالای آستری ّبه همان روش دامن چین دار عمل کنید .مرحله ۴ : دامن را چین داده و چین ها را مرتب کرده و یکنواخت کنید و به همین منوال کمر آستری پفی مشابه دامن چین دار است .مرحله ۵ : لبه های کناری آستر پفی را بدوزید .بخش ۳ : وصل کردن دو دامن :
مرحله ۱ : دامن چین دار را بر روی آستر پفی قرار دهید . آستری را در درز نوار کمر- دامن  سنجاق کنید . دوخت بخیه را در بالای درز نوار کمر – دامن انجام دهید .مرحله ۲ : نوار کمر را به طور کامل بدوزید . دامن را از زیر انتهای نوار کمر برگردانید می بینید که آنها با درز کمر هم تراز هستند . نوار کمر را از روی خط وسط تا کنید ( پشت به پشت ) .محل نزدیک درز دامن و نوار کمر را سنجاق کنید . بخیه بالای نزدیک به درز کمر را اتو کنید .مرحله ۳ : کش را تهیه کنید . دور کمر خود را اندازه بگیرید . ۱ اینچ به این عدد اضافه کنید و کش را بر اساس اندازه خود ببرید .مرحله ۴ : کش را داخل غلاف نوار کمر قرار دهید . یک سنجاق ضامن را به یک انتهای کش وصل کنید . ابتدا سنجاق ضامن و سپس کش را در درون غلاف کمر قرار دهید . همینطور که کش را از داخل غلاف رد می کنید دقت کنید که چه وقت انتهای کش به لبه غلاف می رسد . وقتی که انتهای کش را دیدید ، آن را با سنجاق به غلاف متصل کنید . سنجاق ضامن را از انتهای دیگر غلاف بیرون بکشید . دو انتهای کش یک دوم اینچ را روی هم قرار دهید و آنها را  با بخیه به هم بدوزید . چین های دامن چین دار و آستری را پفی اطراف نوار کمر را مرتب کنید .مرحله ۵ : تمام نخ های اضافی را بچینید .

پیشنهاد می کنیم ... WM113950325222 lemoo.ir-srhj lemoo.ir-sadas
admin ۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۴ بدون دیدگاه مشاهده : 689 بار

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)