آموزش دوخت جامدادی استوانه ای

دوخت یک جامدادی زیبا در منزل چندان کار پیچیده و سختی نیست و شما برای ساخت آن تنها به وسایل بازیافتی و دور ریختنی منزل خود احتیاج دارید که اسامی آنها در پایین آمده

lemoo.ir-gfd12

آموزش دوخت جامدادی استوانه ای

برای  دوخت جامدادی به لوازم زیر نیاز داریم :

 • یک بطری استوانه ای (که میتونه بطری شامپو، یا شیر ،یا اسپری و یا هر چیز دیگه ای باشه)
 • یک عدد زیپ معمولی
 • پارچه و نخ و سوزن ،میتونید با چرخ خیاطی هم کار دوخت بعضی از قسمتهای این جامدادی رو انجام بدید ،البته بجز قسمت بالا و پایین اون رو. بهتره جنس پارچه تون ، محکم باشه.

lemoo.ir-hht

 • باید مارک روی بطری رو بکنیم، و اگه جای مارک ،چسبناک باقی میمونه، باید با یک تکه اسفنج و مقداری الکل روی اون رو بمالیم تا حالت چسبناک اون از بین بره و سپس بطری رو از جایی که ابتدای بطری هست یا از جایی که برچسب مارک روی بطری شروع میشده ،ببریم.

lemoo.ir-hgf

 • البته حواستون باشه که وقتی دارید قسمت بالای بطری رو برش میزنید، نباید تا آخرش رو ببرید، یعنی قسمت بالای بطری یک مقدارش باید به بدنه بطری وصل بمونه.فکر کنم توی تصویر زیری بهتر میتونید این چیزی رو که گفتم ببینید.
 • دقیقا معلومه که قسمت بالای بطری بطور کامل از بدنه جدا نشده. ضمنا برای برشش هم میتونید از چاقوهای خیلی تیز استفاده کنید، چون فکر نمیکنم با کاتر بتونید این بطریها رو ببرید.اما اگه بطری پلاستیکی باشه، میتونید از کاتر هم استفاده کنید.

  حالا پارچه اصلی رو روی این بطری قرار بدید و طوری که عرضش دقیقا به اندازه بلندی بطری از پایین اون تا قسمتی که بریده شده ، و طولش برابر با دور تا دور بطری یا بهتر بگم برابر با محیط قاعده بطری باشه ،پارچه رو ببرید.اگه بطری شما مثل تصویر یک استوانه یکدست باشه، پارچه ای که میبرید به شکل یک مستطیل خواهد بود.

  سپس یک مقدار دیگه هم پارچه ، به بلندی قسمت در بطری که از بدنه بطری بریدید و به طول دور تا دور اون قسمت ببرید، یعنی یک مستطیل کوچیکتر هم روی پارچه بریده میشه.

  زمانی که دارید پارچه ها رو برش میزنید، یادتون باشه که در قسمت بالای پارچه بزرگتر و در قسمت پایین پارچه کوچیکتر ، حدود ۱٫۵ سانت برای دوختن زیپ، اضافه درز بذارید.

  حدود ۰٫۵ سانت در پایین پارچه بزرگتر و در بالای پارچه کوچیکتر برای دوختن اضافه درز بذارید ، و در سمت راست و چپ هر دو تا پارچه هم حدود ۰٫۵ سانت اضافه درز برای دوخت بذارید.

  سپس اون ۱٫۵ سانت زاپاسهایی رو که برای زیپ گذاشته بودید روی هر دو تا پارچه بزرگتر و کوچیکتر تا کرده و اتو کنید و زیپ رو با سنجاق به این قسمت فیکس کنید و سپس زیپ رو با چرخ (یا اگه بلد نیستید با دست) به پارچه بدوزید.

  در تصویر زیر زیپ دوخته شده در  پارچه رو میتونید ببینید.

 • lemoo.ir-yuj
 • حالا دو طرف راست و چپ پارچه ها رو طوری روی هم قرار بدید که روی پارچه ها بطرف داخل تا قرار داشته باشه و طرف پشت پارچه ها بطرف بیرون باشه.حالا درز پهلو به پهلوی پارچه ها رو چرخ کنید، فقط فراموش نکنید، که دو طرف پارچه بزرگ رو چرخ کنید، نخ رو ببرید و بعد بصورت جداگانه دو طرف پارچه کوچیکتر رو که در بالای زیپ قرار داره رو هم چرخ کنید.

  در حال حاضر دایره بالا و پایین این جامدادی خالی هست، حالا باید پارچه رو پشت رو رو کنید تا روی پارچه بطرف بیرون قرار بگیره. بطری رو توی اون قرار بدید.

  اکنون ته بطری رو روی پارچه اصلی قرار بدید و با مداد دور تا دور ته بطری رو به شکل دایره روی پارچه بکشید.و با در نظر گرفتن حدود ۰٫۵ سانت اضافه تر دور دایره رو برش بزنید. دو تا از این دایره ببرید.یکی برای ته جامدادی و یکی برای بالای جامدادی.(اگه بطری شما یکدست نیست و بالا و پایین اون یکسان نیست، باید برای قسمت بالا و ته جامدادی ،بصورت جداگانه یکبار ته بطری رو روی پارچه بذارید و دور تا دورش رو بکشید و یکبار هم بالای بطری رو روی پارچه بذارید و دور تا دورش رو با مداد رسم کنید و بعد برش بزنید.)

  اما در کل این نوع جامدادی برای بطریهای یکدست مناسبتره.

 • lemoo.ir-ghj
 • حالا دایره ها رو سر جای خودشون قرار بدید و بدنه جامدادی رو با دندون موشی یا هر دوختی که میتونید و بلدید به دایره ته و بالای جامدادی بدوزید.
 • lemoo.ir-hgj
 • به این ترتیب جامدادی شما آماده شده
 • lemoo.ir-y77
 • lemoo.ir-guu
 • جامدادی استوانه ای ما آماده شده و شما می توانید دو دایره ی ابتدا و انتهای جامدادی را با چسب مایع نیز بچسبانید و از دوختن آنها جلوگیری کنید

پیشنهاد می کنیم ... lemoo.ir-ss lemoo-336242 lemoo.ir-egg
admin ۲۴ / ۱۱ / ۱۳۹۴ بدون دیدگاه مشاهده : 1,446 بار

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)