آموزش بافت مدل مدادی

بافت مدل مدادی یکی از مدلهای خاص است  که علاوه بر زیبایی که دارد بسیار ساده بافته می شود و معمولا این نوع بافت را در لباس های مردانه به کار می برند

lemoo.ir-baft

آموزش بافت مدل مدادی

برای هر مدل مدادی باید دو تا دونه داشته باشیم.یعنی روی هر دو تا دونه ،میتونیم یه مدادی ببافیم.حالا با توجه به سلیقه خودتون میتونید تعداد دونه ها رو تعیین کنید.مثلا میتونید اول یه دونه برای حاشیه سمت راست در نظر بگیرید و بعد دو تا دونه برای یک مدادی و دوباره یک دونه که بین بافتهای مدادی قرار بگیره و بعد دوباره دو تا دونه دیگه برای یه مدادی دیگه و بعد یه دونه برای حاشیه چپ.در واقع منظورم اینه که بین هر دو تا بافت مدادی باید یه دونه قرار بگیره که بافت مدادی خودش رو بیشتر نشون بده. بنابراین برای بافت مدادی باید تعداد دونه هایی که سر میندازیم مضربی از سه بعلاوه یک باشه.مثلا عدد ۹ که مضرب ۳ هست بعلاوه ۱ که میشه ۱۰٫ یا ۲۴ که مضرب ۳ هست بعلاوه ۱ که میشه ۲۵ و … .

پس تعداد دونه های لازم رو سر بندازید.(من بافت رو برای ۷ تا دونه براتون توضیح میدم.)

رج اول رو رج پشت بافت در نظر بگیرید و همه دونه ها رو از رو ببافید.

رج دوم که روی بافت هست اولین رجی هست که بافت مدادی رو شروع می کنیم.

بنابراین تو این بافت در همه رجهای فرد که پشت بافت ما خواهد بود،باید همه دونه ها رو از رو ببافید.

حالا رج دوم رو به این صورت میبافید .یک دونه اول از زیر .دو تا دونه بعدی باید مدادی بافته بشه، یعنی دو تا دونه رو با هم از زیر یکی کنید و ببافید،اما فقط دونه اول رو از میل چپ خارج کنید و دونه دوم رو دوباره از زیر ببافید. بعد یه دونه رو از زیر ببافید.دوباره دو تا دونه بعد رو مدادی ببافید و دونه آخر رو هم از زیر ببافید.

این دو رج در تمام طول بافت تکرار میشه.یعنی همه رجهای روی بافت رو مثلا رج دوم و همه رجهای پشت بافت رو مثل رج اول میبافیم.

بنابراین بافت مدادی به این صورته که دو تا دونه رو با هم از زیر یکی کرده و فقط دونه اول رو از میل چپ خارج می کنیم و بعد دونه دوم رو دوباره از زیر میبافیم.به این ترتیب یه دونه مدادی خواهیم داشت که بافت ساده و در عین حال زیبایی هست.

lemoo,ir_190020

نکته مهم اینه که دونه هایی که بین دونه های مدادی قرار می گیرن رو من تو اینجا طوری گفتم که ساده بافته بشن ،اما شما میتونید اون دونه ها رو هر طور که دوست دارید ببافید.مثلا میتونید دونه های بین مدادی ها رو از رو ببافید یا رکن ببافید و یا هر طوری که دوست دارید اونها رو ببافید توی این پست مهم فقط اون دو تا دونه ای هست که مدادی بافته میشن و من فقط خواستم طرز بافت مدادی رو بهتون بگم ،دیگه بقیه دونه ها به خودتون بستگی داره و سلیقه ای هست. حتی من اینجا گفتم که بین مدادیها یک دونه ببافید اما شما میتونید بین دو تا مدادی بیشتر از یک دونه ببافید .مثلا میتونید بعد از اینکه یه مدادی رو بافتید ،۸ تا دونه ساده ببافید و بعد یه مدادی دیگه ببافید و یا هر طور دیگه ای که خودتون دوست دارید.

تصویر زیر بافت مدادی رو نشون میده که دو تا دونه در حاشیه سمت راست و دو تا دونه در حاشیه چپ و ۴ تا دونه هم بین دو تا مدادی قرار داره.۴ تا دونه ای که بین دو تا مدادی قرار گرفته به این صورت بافت شده که یک دونه اول کنار مدادی از رو – ۲ تای بعدی از زیر – یک دونه کنار مدادی بعدی از رو بافته شده.تفاوت دو تا دونه وسط بافت که از زیر بافته شده با دو تا دونه ای که در سمت راست مدادی بافته شده و دو تا دونهای که در سمت چپ مدادی بافته شده کاملا مشخصه.

مثلا من خودم تو یکی از کلاههایی که  بافتم تعداد دونه هام رو تقسیم بر ۳ کردم و همه دونه ها رو ساده بافتم و سه تا مدادی به فاصله یکسان توی هر رج بافتم.مثلا من که ۶۰ تا دونه داشتم به این ترتیب تقسیم بندی رو انجام دادم که ۱۸ تا دونه رو از زیر بافتم و دو تا دونه رو مدادی بافتم ،دوباره ۱۸ تا از زیر و دو تای بعدی رو مدادی و دوباره ۱۸ تا از زیر و دو تای بعدی رو مدادی بافتم. بافت کلاه در عین سادگی بسیار جذاب شده بود.تو رجهایی هم باید دونه ها رو کم میکردم از دونه هایی که ساده بافته شده بود کم میکردم و مدادیها رو سر جاشون تا بالای کلاه بافتم.اینم عکس اون کلاه که تقریبا دیگه کهنه شده.

همونطور که می بینید یک پیچ کوچیک و یک بافت مدادی یکی در میون در کنار هم قرار دارن و در کل کلاه ۴ تا مدادی قرار گرفته. اینم عکس مدادی روی کلاه که بیشتر مدلش نشون داده میشه از نزدیکتر.

lemoo.ir-f042

بافت مدادی ما به پایان رسید و در تصویر بالا می توانید این بافت را از نزدیک و با وضوح بیشتر ملاحظه کنید


پیشنهاد می کنیم ... lemoo-01 lemoo.ir-tap lemoo.ir-ss81
admin ۲۳ / ۱۱ / ۱۳۹۴ بدون دیدگاه مشاهده : 3,430 بار

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)