آموزش بافت سارافون مجلسی

برای شروع بافت سارافون ۸۵ دونه سر میاندازیم .

رج اول : دونه اول + ۱۱ دونه از زیر + ۱ دانه از رو + ۱۱ دونه از زیر + ۱ دونه از رو +…تکرار این کار….. +۱۱ دونه از زیر + دونه آخر . یعنی همونطور که رج رو با دونه اول و یازده تا زیر شروع کردیم با ۱۱ تا زیر و دونه آخر هم به پایان میرسونیم.

lemoo_4C11DFA6
رج دوم : دونه اول + ۵ تا دونه از زیر + ۱ دانه از رو + ۱۱ تا از زیر + ۱ دونه از رو + ۱۱ تا از زیر + ۱ دونه از رو + …….تکرار این کار….+ ۵ تا زیر + دونه آخر .
رج سوم : مانند رج اول
رج چهارم : مانند رج دوم
اگه همین طور ببافیم به این ترتیب پلیسه ها به وجود میان . هر دو یا سه رج که زیر می بافیم (دقیق نمیدونم ) یک ” رِکِن ” به وجود میاد .رکن ها خیلی راحت از روی کار قابل دیدن و شمارش هستن . وقتی تعداد رکن ها به یازده تا رسید (یعنی بیست و چند رج که بافتیم): دونه اول + دونه دوم و سوم رو با هم کور میکنیم + بقیه بافت را همونطور که دیده میشه ادامه میدیم (یعنی مثل قبل ادامه میدیم ) و هربار که به دانه رو رسیدیم ، یک دانه قبل از اون دانه رو را با خود دانه جابجا میکنیم(یعنی دانه را میاریم جلوی تک دانه رو) و با یکدانه بعداز دانه رو (جمعا میشه سه دانه )هرسه را کور میکنیم . و ادامه میدیم و به تکدانه روی بعدی که رسیدیم همین کار را تکرار میکنیم . در این رج جمعا ۱۴ دانه کم میشه و دامن کمی جمع میشه . در سه مرحله این کور کردنها را ادامه میدهیم یعنی ۱۱ رکن که بافتیم، ۱۴ دانه کور میکنیم ، مجددا ۱۱ رکن دیگه و ۱۴ تا کور و دوباره ۱۱ رکن و ۱۴ تا کور تا قد دامن به سی سانت برسه .
سی سانت که شد بالاتنه سارافون رو شروع میکنیم .
برای اینکه حلقه سارافون به وجود بیاد و کمی هم شکیل تر بشه این سارافون ، دوباره چند دانه باید کور بشن به این ترتیب که :
دانه اول + دودانه زیر + دودانه بعدی را باهم یکی کرده و کور میکنیم + دودانه بعدی را هم با هم یکی کرده و کور میکنیم (این کور کردنها به صورت زیر هستن یعنی اول رج ۵ تا زیر داریم ) + بافت رو به صورت کشباف(یه زیر و یه رو) ادامه میدیم و هفت دانه مانده به آخر کار ، دو تا دانه را باهم یکی میکنیم + دو تا دانه دیگر را هم با هم یکی میکنیم + سه تا دانه آخر هم از زیر بافته میشه . یعنی ۵ تا دانه اول و ۵ تا دانه آخر رج از زیر بافته میشه و وسط کار به صورت کشباف هست.

clb8nn8qte23zubej46n.jpg

clb8nn8qte23zubej46n.jpg

رج بعدی : دونه اول +۴ تا زیر + کشباف وسط + ۴ تا زیر + دانه آخر
رج بعدی که میشه روی کار : دونه اول +۳تازیر + دوتا دانه رو باهم یکی میکنیم +بافت کشباف + دوتا دانه باهم یکی میشه + ۳تا زیر +دانه آخر
رج بعدی : ۴ دانه جودانه(همه زیر) اول + کشباف وسط + ۴ تاجودانه آخر
این رجها رو به همین ترتیب ادامه میدیم تا کشباف به هفت سانت برسه . (برای پشت لباس هشت سانت میبافیم چون جلوی لباس کمی گودتره )
وقتی هفت یا هشت سانت رو بافتیم ، در این حالت ۳۷ تا دونه داریم . شروع به بافت یقه میکنیم .
دانه اول + ۴ تا زیر واسه بافت کناره حلقه آستین کنار میذاریم . و در آخر رج هم ۴تا زیر و دانه آخر داریم . وسط کار ۲۷ تا دونه میمونه که باید یقه رو تشکیل بده . این ۲۷ تا دونه رو تقسیم میکنیم که گودی یقه در بیاد به این ترتیب که از وسط کار اول ۵ تا دونه رو کنار میذاریم و بقیه رو میبافیم بعد ۳ تا کنار میذاریم ، بعد ۳ تا و بعد ۲ تا و بعد هم یکی . از اون طرف هم به همین ترتیب تا کشباف هامون ۱۴ سانت بشه. دونه ها رو کور نمیکنیم بلکه یقه رو از اون میگیریم و میبافیم که در اینجا دو زیر و دو رو بافته شده . اون ۵ تا دونه های کناری هم تا آخر کار ادامه پیدا میکنه .


پیشنهاد می کنیم ... 13916270367 lemoo.ir-89723 %d8%a7-%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%a8%d8%a7%d9%81%d8%aa-%d9%be%d8%aa-540x360
admin ۲۲ / ۱۲ / ۱۳۹۴ بدون دیدگاه مشاهده : 414 بار

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)